Vianočné želanie

15.12.2015 19:19

Takmer každý rodič zažije aspoň raz za život situáciu, keď jeho dieťa zatúži po zvieracom kamarátovi. V dnešnej dobe, hlavne deťom v mestách, chýba kontakt s prírodou, a preto často prosia rodičov o darček v podobe živého tvora. Niekto sa uspokojí so škrečkom, či rybičkami, iný chce zajka, morča alebo vtáčika. Asi najčastejšie však deti túžia po psom kamarátovi.

Psy často vystupujú v rozprávkach a filmoch pre deti, kde sú nerozlučnými kamarátmi hlavných hrdinov a dokážu neuveriteľné veci. Mnoho rodičov ustúpi prosbám detí a zadováži im darček v podobe šteniatka, a to hlavne na Vianoce, či letné prázdniny. Máloktorí z týchto rodičov si však uvedomí, že dieťa nie je schopné predstaviť si, čo všetko starostlivosť o šteniatko prináša. Že sa občas doma vyskytne nejaká mláčka, alebo „voňavá“ kôpka. Že šteniatko občas niečo zničí, rozhryzie, rozbije. Dieťa po čase prestane baviť pravidelné venčenie, upratovanie, výchova šteňaťa. Mnoho takýchto živých darčekov preto končí po prvých dňoch nadšenia vyhodených na ulici.

Ľudia si povedia, že je to iba zviera, tak sa o seba dokáže na ulici postarať. Veď ani o zvieratá v prírode sa nikto nestará. To je však obrovský omyl. Takto vyhodené psíky často zomierajú od hladu, podchladenia, či pod kolesami áut. Trošku uvedomelejší ľudia, ak zistia, že na psíka nemajú čas alebo nie sú schopní sa o neho adekvátne postarať, hľadajú iné možnosti. Oslovia známych, využijú inzerciu na internete, alebo požiadajú o pomoc zvierací útulok.

Najviac vyhodených šteniatok nachádzame práve v období Vianoc. Okrem toho nám do útulku pribúdajú aj dospelé psy, ktoré majiteľov omrzeli, prestali ich zvládať, prípadne rodinná situácia nedovolí ďalej ich chovať. Náš útulok je permanentne preplnený a na ulici, či v zlých podmienkach trpia ďalšie stovky psíkov. Situácia je rovnako zúfalá na celom Slovensku. Aj napriek tomu, že naše združenie intenzívne hľadá psíkom nové domovy, ide to len veľmi ťažko. Ľudia totiž aj pri výbere psíkov podľahli módnym trendom a oriešok z útulku predsa nie je „in“. Ďalšou veľkou pliagou na Slovensku sú tzv. množiarne, ktoré predávajú údajne čistokrvné šteniatka, ale bez preukazu pôvodu.

Ľudia, prosíme vás, skôr, ako si šteniatko kúpite, naozaj zvážte všetky svoje časové a finančné možnosti. Preverte si, u koho psíka kupujte. Už mnoho ľudí kúpilo „čistokrvné“ šteniatko a nakoniec to, čo ušetrili pri kúpe, museli investovať u veterinára, pretože sa u psíka objavia rôzne ochorenia. Ďalej si, prosím, uvedomte, že o psíka sa budete musieť starať predovšetkým vy - rodičia. Deti, hlavne tie mladšie, to ani napriek tisíckam sľubov nie sú schopné zvládnuť.

Ak sú už prosby vašich detí o kúpu psíka na nevydržanie, skúste s nimi zájsť najprv do útulku a pomôcť tam s venčením, či upratovaním. Chodievajte tam pravidelne dlhšiu dobu, a to nielen v dobrom počasí, ale aj keď prší, sneží, či mrzne. Dieťa tak vďaka vlastnej skúsenosti pochopí, čo naozaj znamená starať sa o živého tvora. Psíka si môžete vziať aj do tzv. dočasnej starostlivosti na istý čas domov a tak zistiť, či všetky tie detské sľuby boli myslené vážne.

Naša posledná prosba na váš všetkých je už možno trochu otrepaná fráza, ale pre mnoho psíkov znamená poslednú nádej. Ak naozaj zatúžite po zvieracom kamarátovi, tak ho NEKUPUJTE, ale ADOPTUJTE. Zachránite nielen jeho, ale zároveň aj ďalšieho psíka z ulice, pre ktorého sa uvoľní miesto v útulku.

Všetkých vás radi privítame v našom útulku v Leviciach. Nájdete nás za starou pekárňou, vedľa strelnice.

Autor: Dana Buryová

Späť